Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

W 360 stopni wokół funduszy szwajcarskich

Rozwój transportu pasażerskiego na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej, Centrum Komunikacyjne Legionowo czy program profilaktyki higieny jamy ustnej dla przedszkolaków – to przykłady kilku spośród ponad 1700 projektów zrealizowanych w całej Polsce przy wsparciu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Ich efekty będzie można zobaczyć do 15 stycznia na multimedialnej wystawie na Dworcu Centralnym i hali odlotów Lotniska Okęcie.

Wystawa ma formę przestrzennej bryły, która swoim kształtem i kolorystyką nawiązuje do flag Polski i Szwajcarii. Z boku ma kształt prostokąta, a od przodu równoramiennego krzyża. Na obydwu dłuższych krawędziach są zamontowane dotykowe ekrany, na których mieszkańcy stolicy i podróżni odwiedzający Warszawę będą mogli oglądać przykładowe projekty. Na środku krzyża znajduje się wgłębienie, w którym znajdują się specjalne gogle wykorzystujące technologię Google VR. Technologia 360 stopni pozwala przenieść się za pośrednictwem wirtualnej rzeczywistości na teren realizacji projektów i rozejrzeć się po okolicy.

"Środki ze Szwajcarii pozwoliły zrealizować wiele ważnych inwestycji, które zbliżają warunki życia Polaków do standardów lepiej rozwiniętych krajów europejskich. Realizacja projektów finansowanych ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w połowie przyszłego roku. Program zakłada jednak, że praktyki, które sprawdziły się podczas mijającej dekady, będą wykorzystywane w realizacji kolejnych projektów. Dlatego m.in. za pośrednictwem multimedialnej wystawy chcemy je zaprezentować szerokiej grupie odbiorców" – mówi wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Warszawa jest kolejnym przystankiem na trasie wystawy. W następnych tygodniach wystawa wyruszy do kolejnych polskich miast, m.in. Trójmiasta, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Katowic.

Ekspozycja multimedialnej wystawy w wybranych regionach kraju jest jednym z działań realizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Ministerstwa Rozwoju pn. „Ze szwajcarską precyzją rozwijamy Polskę”. Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 r., a jej celem jest pokazanie Polakom, jak bardzo kraj zmienił się dzięki finansowemu i eksperckiemu wsparciu ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Wybrane projekty, które podróżni zobaczą na wystawie

  • „Dzieciństwo bez próchnicy”; Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu  (lipiec 2012-obecnie) – Uniwersytet Medyczny w Poznaniu postanowił przy wsparciu środków ze Szwajcarii wypowiedzieć wojnę próchnicy. Od 2012 r. edukatorzy oraz sympatyczny królik Pampiś – maskotka programu – odwiedzili 6000 przedszkoli, gdzie uczyli, jak prawidłowo myć zęby. W szkoleniach wzięło ponad 360 tys. dzieci. Działaniami edukacyjnymi objęto również ponad 700 tys. rodziców, 15 tys. nauczycieli przedszkolnych, a także 285 lekarzy pediatrów oraz niemal 1400 pielęgniarek i położnych. Projekt dofinansowano kwotą 5,14 mln franków szwajcarskich.

  • „Przygotowanie mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej do wykonywania zadań szybkiego reagowania i zarządzania kryzysowego”; Ministerstwo Finansów – Służba Celna; (maj 2011- kwiecień 2016) – Dzięki wsparciu Funduszu Szwajcarskiego funkcjonariusze pełniący służbę na  wschodniej granicy Polski przeszli specjalistyczne szkolenia i kursy językowe. Otrzymali też 105 w pełni wyposażonych pojazdów, które zostały dostosowane m.in. do przewozu psów tropiących. Projekt dofinansowano kwotą 2,84 mln franków szwajcarskich.

  •  „Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością”; Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości  w Sandomierzu (październik 2011-grudzień 2016) – Powstało 76 nowych firm, a dotacje otrzymało 77 organizacji pozarządowych. Rezultatem projektu jest również powrót do kulinarnych i historycznych tradycji regionu. Na jarmarkach i targach stoły uginają się od parującej zalewajki świętokrzyskiej, grochu z kapustą i miejscowych pierogów. Odwiedzające tę okolicę panie mogą zmierzyć się ze sobą w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a panowie stanąć w szranki o puchar Zawiszy Czarnego. Projekt dofinansowano kwotą 6,72 mln franków szwajcarskich.

  • „Instalacja systemów energii odnawialnej w budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego”; Gmina Busko Zdrój (styczeń 2012- marzec 2017) – Ok. 1000 kwh/m2 – tyle energii szacunkowo dostarcza każdego roku słońce na obszarze całego kraju. Potencjał ten zdecydowało się wykorzystać przy wsparciu Funduszu Szwajcarskiego kilkadziesiąt gmin w Polsce, m.in. na terenie powiatu buskiego i pińczowskiego. Zainstalowano 5240 kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych na domach prywatnych  i budynkach publicznych. Wymieniono też oświetlenie uliczne na energooszczędne. Projekt dofinansowano kwotą 16,84 mln franków szwajcarskich.

  •  „Poprawa infrastruktury domów pomocy społecznej i/lub placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz podnoszenie kwalifikacji personelu w tym również pielęgniarek i pielęgniarzy ww. instytucji”; Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie(styczeń 2012- październik 2015) – Beneficjentami projektu były placówki opiekuńczo-wychowawcze w woj. podkarpackim. W ramach prac modernizacyjnych wyremontowano m.in. pomieszczenia mieszkalne i poprawiono ocieplenie budynków. W ofercie placówek pojawiły się takie pozycje jak hipoterapia (jazda konna), leczenie zimnem, ścieżki zdrowia, tężnie, warsztaty rękodzieła czy wspólne gotowanie posiłków. Wzbogaciło się też zaplecze infrastrukturalne ośrodków: w Foluszu odrestaurowano park sportowo- rekreacyjny, w Krośnie stworzono ogród zimowy, a w Moczarach powstała pracownia do ogrodoterapii. Podopieczni Domu Dziecka w Nowej Grobli mają natomiast do dyspozycji dwa nowe boiska sportowe. Dodatkowo kilkuset pracowników domów pomocy społecznej wzięło udział w kursach mających na celu podniesienie ich kwalifikacji. Projekt dofinansowano kwotą 4,68 mln franków szwajcarskich.

 

***

Celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (zwanego Funduszem Szwajcarskim) jest finansowe i eksperckie wsparcie rozwoju gospodarczego dziesięciu państw, które wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. W późniejszym okresie do beneficjentów Programu dołączyły również Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.

Wartość kwoty przekazanej Polsce to 489 mln franków, czyli prawie połowa z ponad miliarda franków, który Szwajcarzy przeznaczyli dla wszystkich państw objętych programem. Środki zostały przekazane w formie bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Około 40% środków przyznanych Polsce rozdysponowano w czterech wybranych województwach Polski południowo-wschodniej: lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Pieniądze zostały przeznaczone na projekty m.in. z zakresu infrastruktury, ochrony zdrowia i środowiska, jako wsparcie dla sektora prywatnego, jak również na działania na rzecz lokalnych społeczności, rozwoju lokalnego oraz wzmacniania potencjału regionów.

Wsparcie z Funduszu Szwajcarskiego otrzymały instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, a także przedsiębiorcy.