20 maja Ogród Dolny Zamku Królewskiego w Warszawie (przy Arkadach Kubickiego) zmieni się nie do poznania. Przygotujemy przestrzeń, gdzie w atmosferze dobrej zabawy dowiecie się, na co przeznaczyliśmy fundusze ze Szwajcarii. Wśród atrakcji: regionalne smakołyki, warsztaty z garncarstwa i rękodzieła, rekonstrukcja historycznej wioski Gotów i wiele innych. Zapraszamy!
GDZIE: Ogród Dolny Zamku Królewskiego w Warszawie (przy Arkadach Kubickiego)
KIEDY: 20 maja 2017, od 11:00 do 2:00
Chcecie spędzić sobotnie popołudnie w ciekawy sposób? A może planujecie wziąć udział w nocy muzeów? Jeśli tak, to 20 maja nie może Was zabraknąć w Ogrodzie Zamku Królewskiego!
Pod hasłem Festiwal Szwajcarski – Siła Regionów odbędzie się impreza plenerowa inna niż wszystkie. Wybraliśmy kilka najciekawszych projektów, które zrealizowaliśmy dzięki dofinansowaniu ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Zbudujemy dla Was miasteczko, w którym będziecie mogli zobaczyć ich efekty. Brzmi poważnie? A będzie wspaniała zabawa! Przed Wami mnóstwo atrakcji, które będziecie mogli odkrywać wszystkimi zmysłami:
- regionalne produkty do spróbowania lub wygrania,
- pomiar składu ciała i pogadanki z dietetykami,
- warsztaty garncarstwa i tworzenia drewnianych zabawek,
- strzelanie z łuku w wiosce Gotów,
- wystawa zdjęć obrazująca przyrodę, kulturę i bogactwo regionu Karpat,
- gry i zabawy dla dzieci i dorosłych,
- konkursy z nagrodami,
- strefa chillout,
- fotobudka, malowanie buziek i wielkie bańki mydlane!
Festiwal Szwajcarski – Siła Regionów to nie tylko impreza w Warszawie. Tego dnia odbędzie się również sześć innych - każda zlokalizowana w innym miejscu w kraju, gdzie realizowano projety SPPW.
Kraków (Nowohuckie Centrum Kultury, Cholerzyna):
Dla odwiedzających Kraków przygotowano Kluby Zakupowe i Targi. Ponadto w dwóch miejscach w mieście - Nowa Huta i Cholerzyna - odbędą się festyny wiosenne (inauguracja sezonu rolniczego) połaczone z konkursami kulinarnymi. Będzie to szansa na zapoznanie się z lokalnymi produktami, a także czas zabaway i konkurów dla dzieci. Wydarzenia zakończą się małymi koncertami.
Puławy (Park Czartoryskich):
Bedzie to okazja do wzięcia udziału w targach produktów regionalnych. Impreza obejmie także warsztaty dawnych zawodów np. warsztaty garncarskie, warsztaty tkackie, warsztaty wiklinowe i podobne. Będzie także moc atrakcji dla dzieci, na zakończenie imprezy - pokaz audiowzulany. W ramach Festiwalu będzie także możliwość odbycia spływu kajakowego na trasie Białki Dolne-Kosmin (ok. 2 godzin).
Legionowo (Centrum Komunikacyjne):
A w nim atrakcje dla dzieci i dorosłych: gry planszowe, działania edukacyjne, sportowe, spotkanie autorskie m.in. z Jaśkiem Melą. Nastąpi także otwarcie muralu w przejściu podziemnym, wystawa "podróż sentymentalna", happening ekologiczny. Uczestnicy będą mieli szansę wziąć udział w podróży kulinarnej po Szwajcarii - przewodnikiem będzie kucharz Martin Gimenez. Na zakończenie zagra Rudi Schubert i Wały Jagielońskie.
Zochcinek (Dom Pomocy Społecznej):
Piknik z wieloma koncertami, spektaklami i wystawą rękodzieła wyprodukowanego przez podopiecznych DPS. Podczas imprezy będą również prowadzone zajęcia sportowe dla osób niepełnosprawnych, pokaz pierwszej pomocy, wspólne warsztaty kulinarne, promocja produktów regionalnych. Dzieci mogą także skorzystać z wesołego miasteczka.
Malbork (Plac Kazimierza Jagiellończyka):
Festyn z finałem konkursu plastycznego dla dzieci "Bezpiecznie jak w Szwajcarii". Planowane są również liczne zajęcia dla dzieci i dorosłych: dmuchane wesołe miasteczko, konkursy, pokazy wyrobów słodyczy, stosiska produktów regionalnych i lokalnych. Wśród atrakcji będzie także program pierwszej pomocy, ratownictwa medycznego, konkurs znajomosci przepisów ruchu drogowego, symulator jazdy maszynisty pociagu. Dodatkowo będą dostępne bezpłatne przejazdy pociągiem na trasie Malbork - Kwidzyn - Grudziądź.
Busko-Zdrój (Centrum Kultury):
Festyn z pokazami edukacyjnymi wyjaśniającymi, jak działają kolektory słoneczne. Prezentacja za pomoca specjalnego autobusu enegetycznego oraz mobilnej platformy edukacyjnej czym są odnawialne źródła energii (OZE). Podczas uroczystości zostanie wyświetlona ekspozycja prezentująca rezultaty projektu. Atrakcje dla dzieci: przejazdy konne, wesołe miasteczko, malowanie twarzy.
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Do zobaczenia!
Festiwal Szwajcarski – Siła Regionów jest organizowany przez Ministerstwo Rozwoju w ramach promocji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.